Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, skaft i trä, godronnerad, Stockholm 1840, höjd 29 cm, vikt 1084,1 g, liten spricka i träskaftet.
RING, 18K guld, emalj, tro, hopp och kärlek, Nils Leonard, Dahlström, Örebro 1880, antik, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, skev ringskena.
RING, 18K guld, heliotrop, Carl Fredrik Lönbom, Stockholm 1874, antik, stl 17,25 mm, vikt 3 g, storleksändrad.
CARMOSÉRING, 18K guld, sockertoppsslipad smaragd ca 2,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 8,3 g.
ARMBAND, 18K guld, topas, ametist, citrin, peridot, turmalin, Italien, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca W(H)/SI1, 22 briljantslipade diamanter ca 0,38 ct ca TCr-Cr/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 gram. 3 mindre diamanter har nagg samt en har en inneslutning som når ytan.
COLLIER, 18K guld, odlad South Seapärla ca 15x20 mm, 2 odlade pärlor, granat, ametist, peridot, längd 44 cm, vikt 16,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipad kyanite ca 2,72 ctv, navetteslipade safirer ca 1,71 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stift, höjd 30 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/VVS2, IGI certifikat 234630747, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, navettslipde smaragder ca 3,99 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca TCa- Ca/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g, några smaragder med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 2,74 ct, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, akvamarinen med mindre nagg vid rondist.
COLLIER, 18K guld, delvis svartrodinerat, turmalin, citrin, ametist, peridot, förgyllda markasiter, 4 diamanter ca 0,15 ctv, längd 45-47 cm, vikt 7,5 g, färgstenar med nagg.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,25 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 3 g, en klo saknas.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad boutonformad South Seapärla ca 12x14 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 24 mm, kedja 44 cm, vikt 5,7 g.
COLLIER, 18K roséguld, onyx, 4 navette-, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 74 cm, vikt 6,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 15,3x12,2 mm, off round, 9 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 24 mm, kedja 42 cm, vikt 5,0 g.
FRUKTSKÅL, silver, förgylld insida, höjd 10 cm, diameter 20 cm, dekor, MEMA, vikt 511,6 g.