Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,0-8,8 mm, lås i 18K guld/silver med smaragd och rosenslipade diamanter, Kornhamnstorgs Guld- Och Silversmide, Stockholm 1963, längd 44,5 cm, vikt 67,5 g, graverad.
COLLIER, 14/10K guld, Essex glass, blomsterkorg, rosenslipad diamant, längd 38 cm, vikt 9,1 g.
HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, karbinlås, balestra, bredd 3,2 mm, längd 49,5 cm, vikt 18,9 g.
HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, karbinlås, Jo-Ans Guld, bredd 3,2 mm, längd 50 cm, vikt 19,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamamnter ca 4,77 ctv, ca TW-W/SI, längd 17,5 cm, vikt 11,4 g.
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Stockholm 1963, bredd 4,8-9,2 mm, längd 43 cm, vikt 25,0 g.
ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Leffes Guld Leif Karlin, Stockholm, bredd 9,5 mm, längd 19 cm, vikt 36,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,01 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,6 g.
RING, 18K roséguld, droppslipad kunzit ca 10,18 ct, 84 behandlade rosa safirer ca 2,22 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, några safirer och enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, några diamanter med skador och nagg.
RING, platina, ovalslipad safir ca 1,92 ct, baguett - och briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, några diamanter med skador och nagg, några diamanter sitter snett i sin fattning, svaga fattningar.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 3,44 ctv, ca TW-Cr/VS, ledad, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18K guld, citrin, ametist, turmalin, peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd ca 17,5, vikt 8,1 g, färgstenar med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,30 ctv, stift, höjd 16 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzanite ca 2,42 ctv, briljanter ca 0,87 ctv, ca W-Ca/ SI-P, höjd 40 mm, vikt 4,8 g, stift, en diamant skadad, enstaka diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca R-TW/SI-P, stl 17,5 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en diamant med skadad kulett.