201 - 220 av 356
1...101112...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,0-8,8 mm, lås i 18K guld/silver med smaragd och rosenslipade diamanter, Kornhamnstorgs Guld- Och Silversmide, Stockholm 1963, längd 44,5 cm, vikt 67,5 g, graverad.

Utrop: 11 800 kr

COLLIER, 14/10K guld, Essex glass, blomsterkorg, rosenslipad diamant, längd 38 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 9 000 kr

HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, karbinlås, balestra, bredd 3,2 mm, längd 49,5 cm, vikt 18,9 g.

Utrop: 7 600 kr

HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, karbinlås, Jo-Ans Guld, bredd 3,2 mm, längd 50 cm, vikt 19,1 g.

Utrop: 7 700 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamamnter ca 4,77 ctv, ca TW-W/SI, längd 17,5 cm, vikt 11,4 g.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Stockholm 1963, bredd 4,8-9,2 mm, längd 43 cm, vikt 25,0 g.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Leffes Guld Leif Karlin, Stockholm, bredd 9,5 mm, längd 19 cm, vikt 36,9 g.

Utrop: 14 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 2,01 ct, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,6 g.

21 500 kr

Utrop: 21 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K roséguld, droppslipad kunzit ca 10,18 ct, 84 behandlade rosa safirer ca 2,22 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, några safirer och enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 16 800 kr

RING, platina, ovalslipad safir ca 1,92 ct, baguett - och briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca W-TCa/P, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, några diamanter med skador och nagg, några diamanter sitter snett i sin fattning, svaga fattningar.

Utrop: 13 200 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 3,44 ctv, ca TW-Cr/VS, ledad, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, citrin, ametist, turmalin, peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd ca 17,5, vikt 8,1 g, färgstenar med små nagg.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,30 ctv, stift, höjd 16 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 8 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzanite ca 2,42 ctv, briljanter ca 0,87 ctv, ca W-Ca/ SI-P, höjd 40 mm, vikt 4,8 g, stift, en diamant skadad, enstaka diamanter med nagg.

9 500 kr

Utrop: 10 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca R-TW/SI-P, stl 17,5 mm.

Utrop: 10 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K svartoxiderat guld, ovalslipade safirer, tsavoriter, 2 x 1,4 cm, stift, vikt 8,5 g.

Utrop: 9 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en diamant med skadad kulett.

15 400 kr

Utrop: 17 000 kr

HELALLIANSRING, platina, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, originaletui.

Utrop: 6 000 kr