Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
Ädelstenar Diamanter
DIAMANTER, olika slipningar 5,52 ctv, vita-gula/VS-P, flertal stenar är skadade.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, värmebehandlad (ev. med beryllium) ovalslipad orange safir ca 7,50 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 11,3 g, en diamant med nagg på kulett.
Smycken Carmoséring
CARMOSÈRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, safiren har nagg på fasettkanter, storleksändrad.
Smycken Ring
RING, 14K guld/vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,0 g, slitna fattningar.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 3,25 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 12,8 g.
Smycken Halskedja
KEDJA, pansarlänk, 18K guld, Jo-Ans Guld, Valskog 2012, bredd 5,9 mm, längd 43 cm, vikt 58,1 g
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, 67 briljantslipade diamanter ca 0,6 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,3 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/IF-VVS, Galaxia, Strömdahls, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, ljusrosa korall, orienatliska pärlor, antik, 1800 - tal, höjd 58 mm, vikt 27,2 g, en mindre del i form av ett spänne har lossnat.
Smycken Ring
RING, 14K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 14,75 mm, vikt 3,5 g, diamanten har ett nagg, ringskenan har sprickor.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,00 ctv ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, Schalins, vikt 6,0 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,50 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 9,1 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld. odlad South Seapärla ca 14,5 mm, 104 briljanter ca 1,15 ctc, ca TW-TCa/VS-SI, stl 19 mm, vikt 13,0 g, en diamant saknas, några diamanter skadade samt med nagg, svaga fattningar.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 12,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 12,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter 0,71 ctv, LBR/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragdslipade citriner, 88 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, vikt 11,5 g, stift.
Smycken Brosch
BROSCH, 14K guld/silver, sötvattenspärla 9 x 6,1 m GCS certifikat, syntetiska rubiner, äldre slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 7,4 cm, vikt 6,8 g, två av rubinerna med skador.