Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, kedja 40 cm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, morganiter ca 1,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW.TCr/P, vikt 2,5 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipade citriner, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 16,5 cm, vikt 8,1 g.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 41 cm, vikt 61,6 g.
ARMBAND, med tre stora berlocker, 18K guld, ihålig rund ankarlänk, koraller, kalcedoner, turmaliner, Italien, bredd 10,6 mm, höjd på berlocker ca 35 mm, längd 20 cm, vikt 56,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, 15 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-TW/VS-P, stl 16 mm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, 4 navettslipade smaragder ca 0,40 ctv, 46 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 26 mm, vikt 12,5 g, stift med stopp, några diamanter har nagg.
RING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(F)/SI1, stl 18,25 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, odlade grå tahitipärlor ca 9,2 mm, 97 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/SI, höjd 26 mm, vikt 12,3 g, stift med stopp, några diamanter har nagg.
RING, 18K guld, delvis rodierat, odlad grå tahitipärla ca 9,2 mm, 65 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCr-TCa/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 19,5 cm, vikt 21,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 22 mm, vikt 12,1 g, stift med clips.
RING, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl ca 18 mm, vikt 4,9 g, storleksändrande skena, diamanterna har inverterade naturaler.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipad diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 17 mm, vikt 7,5 g, huggies.
RING, 18K guld, navettslipad behandlad rubin ca 0,95 ct, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca Cr-Light Brown/P, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g, flera diamanter är skadade.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad kalcedon 7,81 ct, IGI cerifikat 450023645, äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,4 g, några diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,2 g, stift.