Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5+ mm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter har nagg.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, invändigt förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 65 mm, diameter 74 mm, vikt 120,0 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 0,52 ctv, 24 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W/P, stift, höjd 7,4 mm, vikt 2,2 g.
GEORG JENSEN, 2 saltkar med skedar, sterlingsilver, blå emalj, nr. 100, Danmark efter 1945, höjd 15 mm, längd 61 mm, totalvikt 50,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipade smaragder, 24 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, stift, höjd 7,25 mm, vikt 2,1 g, ena smaragden med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stift, höjd 8,5 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10,8 mm, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI-P, Flemming Uziel, stl 15 mm, vikt 2,5 g.
LJUSTAKAR, ett par, silver, på rund fot med pärlbård, Eric Löfman för Mema, Lidköping 1994, signerade, höjd 13 cm, fylld botten, vikt 571,1 g, askar.
RING, 18K guld, 2 hjärtslipade rubiner, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, rubiner med slitna fasetter.
RING, 18K vitguld,baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18+ mm, vikt 4,0 g.