Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4,1-7,8 mm, längd 49 cm, lås i silver, knuten, vikt 17,6 g.
BROSCH, silver, 3 rådjur, Hugo Ahlin Guldsmedsverkstad, 1949, bredd 25 mm, vikt 12,2 g.
RING, 18K guld, ljusblå akvamarin ca 2,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Ellen Curtis, Lidingö 1998, stl 17,75 mm, vikt 11,5 g, akvamarinen har nagg och repor samt något lös i sin fattning.
SMYCKESET, ring och örhängen, silver/gulmetall, fasetterade granater, ljusblå syntetisk spinell, stl 20,25 mm, mått 18 x 15 mm, vikt 10,3 g, örhängen med skruvmekanism.
SMYCKESET, brosch, hänge med medaljong, örhängen, silver/gulmetall, fasetterade granater, vikt 19,3 g, örhängen med skruvmekanism, några stenar saknas på hänget.