Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, turmaliner, rosenkvarts, stift, höjd 76 mm, vikt 7,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, safirer, sötvattenspärlor, lapis lazuli, rubiner, bergkristall, krokar, höjd 80 mm, vikt 15,1 g.
RING, 18K vitguld, carréslipade safirer ca 0,60 ctv, briljantslipade diamnater ca 1,27 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, två diamanter är skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, smaragdslipade ametister, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, krokar med stopp, höjd 21 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-6,9 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 45 cm, vikt 13,8 g, ej knutet.
ARMBAND, silver, färgstenar bl a ametist, agat mfl, längd 18 cm, vikt 19,1 g, små bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppsliade ametister ca 6,98 ctv, stift, höjd 31 mm, vikt 7,9 g,
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljant ca 0,12 ct, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g, nagg på kulett.