Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
RING, 18K guld, safir, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, safir med slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, 8 diamanter ca 0,08 ctv, singapore, längd 38 cm, vikt 3,3 g.
HELALLIANSRING, 21K guld, safirer ca 2,00 ctv, stl 15 mm, vikt 2,3 g, safirer med nagg och slitna fasettkanter, ringskenan något skev.
TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter 0,53 ctv enligt gravyr, ca W/P, Juvelfabriken, Stockholm 1942, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g, diamanterna har skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i silver, längd 50 cm, vikt 22,6 g, några pärlor skadade.
RING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
RING, 14K guld, delvis rodinerat, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
SYSKONRING, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,30 ctv ca TCr/P, stl 17 mm, Lawepe Guldsmedsatelje Georg Pere, vikt 4,8 g, gravyr från 1967.
Visa varaSmycken Armband
TENNISARMBAND, 18K guld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P; längd 17,5 cm, vikt 6,2 g, några stift är stela då man har lagat armbandet.
Kuriosa Mässing
W.A. BOLIN, fat, emaljerad mässing, motiv med Sparbanksek, design Juliana Pfeiffer, höjd 30 mm, längd 210 mm, bredd 180 mm.
BROSCH, 18K guld, smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca/P, slöja , längd 35 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd ca 0,90 ct, pansarlänk, längd 42 cm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,60 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, smaragden med inneslutning som når ytan.