Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, J.L. Hultman, Stockholm 1943, höjd 70 mm, diameter 87 mm, vikt 55,4 g.
PÄRLRING, 18K guld, odlad pärla 6 mm, A.G. Dufva, Stockholm 1941, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
GUSSI, manschettknappar, silver, bergkristall, Gert Thysell, Malmö 1971, mått 20 x 20 mm, sigenrade, vikt 23,7 g, 1 bergkristall något lös i fattningen.
GUSSI, manschettknappar, silver, rökkvarts, Gert Thysell, Malmö 1968, mått 14 x 14 mm, signerade, vikt 12,3 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, W/VS, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca W/P1, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 14K vitguld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 1,2 g.
HÄNGE, 14K guld/vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 45 mm, vikt 4,0 g, enstaka diamanter med nagg.
PANDORA, armring, sterlingsilver, Moon & star, cubic zirkonia, mått 5 x 6,5 cm, vikt 8,4 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Strength & kindness, längd 17,5 cm, vikt 11,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, granat, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, behov av rodinering.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,10 mm, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, knutet, vikt 21,6 g.
ALLIANSRING, 14K rodinerat guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.