Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021
COLLIER, färgade blå kvartskulor, rosenkvarts formad som blommor, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 57 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenpärlor, krokar, längd 4,0 cm, vikt 3,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,4 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 72 cm.
COLLIER, rosenkvarts, olika former, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
4 SAMESKEDAR, silver, förgyllning, C O Persson, Haparanda 1958 och 1964, längd 11,5 cm, vikt 54,0 g.
RING, 18K guld, turmalin ca 2,50 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, lila glas, Stockholm 1943, höjd 45 mm, längd 42 cm, vikt 8,8 g.
Smyckestillbehör Övrigt
GEORG JENSEN, Sølv & Design, bok, Thomas C Thulstrup, Gads Forlag, visst slitage.
RING, 18K guld, odlad pärla 7,9 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, 1958 stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 14K guld, navetteslipade safirer, diamanter, längd 49 cm, vikt 9,7 g, nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla 5,7 mm, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, Ceson, höjd 24 mm, vikt 1,3 g.