Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
RING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 8 mm, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca LY/P, åttkantslipade diamanter ca stl 15,75 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har en skada på rondisten, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,7 mm, lås i 18K guld med turkos och fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1967, längd 46 cm, knutet, vikt 20,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,00 ct, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17 mm, vikt 5,4 g, porositet i guldet på ringskenan, smaragden har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, Ringströms, Örebro 2012, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, en diamant har inverterad natural på kronan och några har nagg på kuletten.
Smycken Pärlarmband
ATELIER AJOUR, pärlarmband, 3-radig, odlade saltvattenspärlor ca 5,0-5,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad jadeite och fröpärlor, Stockholm 1962, längd 16 cm, vikt 20,0 g.
RING, vitguld/platina, kuddslipad safir ca 2,5 ct, briljant - och åttkantslipade diamnater ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant med nagg på kuletten, en mindre diamant är skadad, en mindre diamant är limmad, safiren har två nagg.
CHAUMET, ring, svart keramik, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm (53), vikt 7,8 g.
TIFFANY & CO, ring, Signature X, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 7,7 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa-Ca(L-M)/VS2, stl 21,5 mm, vikt 23,8 g, diamant med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2-SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 18,4 g.
W.A BOLIN, hänge 18K guld/silver, emaljägg, 22 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, längd 2,2 cm, vikt 3,5 g, emalj med skador.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,45 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g, litet nagg på kulett.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/SI, Story of Love, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 navette- och prinsesslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd 39-42 cm, vikt 2,0 g.