Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
RING, 18K vitguld, asscherslipad diamant 1,04 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 14605553, 90 briljanslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,38 ctv, ca W/ VS-SI, diameter 6 mm, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(D)/VS1, HRD Diamond dossier 14025730003, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
TENNISARMBAND, vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW/VVS, längd 17 cm, vikt 12,3 g, ett par diamanter med skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad topas ca 6,0 ct, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, längd 50 cm, vikt 15,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca W-Cr/VS, Molins Guld & Silver, Kalmar 2001, stl 19,75 mm, vikt 9,9 g, en diamant med skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,88 ctv, ca W/SI, stl 19,25 mm, vikt 6 g, att par diamanter med nagg.
RINGAR, 18K vitguld, 2 sammansatta, briljant ca 0,50 ct ca W/VS2, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/VS2, stl 15,75 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, platina/14K guld, droppslipade safirer ca 2,0 ctv, briljant - och åttkantsliapde diamanter ca 2,25 ctv,ca TW-Ca/VS-P, krokar med stopp, höjd 42 cm, vikt 5,9 g, en diamant är skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 44 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med skador och nagg.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,13 ct ca TW/VS, Jenny Fors Gentele, 2009, stl 15,5 mm, vikt 9,0 g.
ALLIANSRING, platina, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,66 ct ca TW/VS, Jenny Fors Gentele, 2009, stl 15,5 mm, vikt 8,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/SI, stift, höjd 9 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/P, höjd 15 mm, vikt 2,0 g, stift.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,87 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, Sven Wrange, Göteborg 2019, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, stift, vikt 2,1 g.
RING, 14k vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca W/P, 49 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/P, stl 17+ mm, vikt 5,4 g, mittsten med natruraler på rondist, några små diamanter med nagg och skador.