Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1937, höjd 18,5 cm, diameter 12,9 cm, vikt 294,7 g, liten buckla.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1937, höjd 18 cm, diameter 12,9 cm, vikt 300,5 g, repa.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 14 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct, TW(F)/SI1, GIA inskription på rondisten 2111683070, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, några mindre diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turkoser, Lars Erik Liljegren, Stockholm 1976, clips, vikt 14,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 16 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 1,49 ct, ca TW/P2, slitna fasettkanter, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/VS, slitna fasettkanter och nagg, Stockholm 1970, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g, stenen lös i fattningen, inneslutning som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K guld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,26 ct, ca TCa(L)/SI1, 164 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, några sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VS, 4 droppformade fasetterade citriner ca 9,06 ctv, stift, längd 3,3 cm, vikt 8,3 g, en citrin är trasig.
RING, 18K vitguld, behandlad ovalslipad rosa safir ca 1,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,74 ct, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, ett par stenar med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,17 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter ca 6,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, krokar med stopp, höjd 32 mm, vikt 4,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW-CR/SI-P, längd 34,6 cm, vikt 13,5 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,5-6,8 mm, lås i 18K vitguld med rubiner och briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/SI, längd 38 cm, knutet, vikt 42,1 g.