Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 16 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/SI-P, huggies, höjd 14 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,97 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, vikt 2,7 g, stift.
ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 14 mm, vikt 1,7 g, stift.
ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 26 mm, flexmodell, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,1 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,40 ct, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,30 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
GUSTAF FOLCKER, såsskål med fat, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1837, höjd 11,5 cm, diameter 16,5 cm, vikt 619,3 g, mindre bucklor.
ÖRRINGAR, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 20 mm, vikt 4,1 g.
SKÅL, silver, invändigt förgylld, på fot, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1820, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 214,3, gravyr, buckla.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct ca W/VS, Göteborg, 1972, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, natural på rondisten, litet nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad gul diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Yellow/SI2, briljantslipade gula och vita diamanter ca 0,18 ctv, ca SI-P, behandlade, längd 46 cm, vikt 3,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, odlade pärlor, ca 8,5 - 8,75 mm, briljant -, baguette- och trapetsslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca W och Ca/VS-SI, stift, höjd 26 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 1,54 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca Cr-Ca(J-L)/VS-SI, huggies, vikt 3,2 g, några diamanter med mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/SI, diameter 14 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 16 mm, vikt 3,5 g.