Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
EINAR MODAHL, dräktbrosch, silver/förgyllt silver, Norge, diameter 37 mm, vikt 7,0 g.
COLLIER, korall, odlade pärlor, 18K guld, längd 85 cm, vikt 53,2 g, några koraller med sprickor.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 3,5 cm, vikt 3,5 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, Stockholm 1985, stl 16,25+ mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, Guldsmedjan I Umeå 1998, stl 16,5+ mm, vikt 3,9 g, mittstenen snurrar i fattningen och har litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,75 mm, vikt 1,4 g, mittstenen samt en sidosten med slöja.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld/vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 5,3 g, en diamant skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad blå safir ca 0,86 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/P, höjd 16 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,1 g.
COLLIER, guld i varierande halter även förgyllt, olika färgstenar, bl a safir, citrin, turmalin, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 oval fasetterade blå safirer ca 1,14 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,8 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P; längd 17,5 cm, vikt 6,2 g, några stift är stela då man har lagat armbandet.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,9 g, knutet.
BROSCH/NÅL, förgylld metall/gulmetall, granater, vikt 12,6 g, mått 4 x 4 cm, längd 6 cm, vikt 12,6 g.
ARMBAND, förgylld metall, granater, längd 18 cm, vikt 21,6 g, etui, två stenar saknas.