Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
SORGESMYCKEN, collier, örhängen, hänge, medaljong, silver, onyx, markasiter, fröpärlor, vikt 42,6 g, örhängena har skruvmekanism, en markasit saknas, medaljongen har skador och en imitationspärla.
ALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 2 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 2,8 x 3,5 mm, lås i vit metall, längd 45 cm, vikt 16,5 g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8,5 mm, vikt 2,5 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 9 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENGELBERT, enstenshänge, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,12 ct, ca TW/VS, vikt 0,6 g.
BÄGARE, 3 st, silver, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1964, höjd 45 mm, diameter 43 mm, totalvikt 81,1 g.
SKÅL, silver, jugend, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm 1908, höjd 10,5 cm, diameter 21,6 cm, vikt 616,6 g, gravyr.
GEORG JENSEN, sked, förgylld sterlingsilver, grön och blå emalj, Danmark efter 1945, längd 11,9 cm, vikt 25,1 g, skrapmärken och skadad emalj.
BESTICK, silver, 12 delar, modell Svensk Rund, 3 bordsgafflar, 3 bordsknivar, 3 bordsskedar, 3 kaffeskedar, totalvikt 479,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,25+ mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,7 g.