Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabéörhängen, vita spineller, skruvmekanism, höjd 15 mm, vikt 5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, hjärtan, längd 40 cm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, imitationspärla, markasiter, längd 42 cm, vikt 9,3 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad turmalin ca 2,6 ct, Johnsson & Co N, Stockholm, stl 16 mm, vikt 5,9 g, turmalin med flera små nagg.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad blå safir ca 1,75 ct, höjd 15 mm, vikt 0,9 g, mindre nagg.
ARMBAND, sterlingsilver, fasetterade hjärtformade och runda granater, längd 19,5 cm, vikt 12,0 g.
ÖRHÄNGE, 18K vitguld, med 22 briljantslipade diamanter 0,17 ctv W/SI, höjd 8 mm, vikt 1,1 g, huggie.
ARMBAND, sterlingsilver, bärnsten, längd 23,5 cm, vikt 83,2 g, limmade, 1 bärnsten med mindre skada.
RING, sterlinsilver, barock sötvattenspärla med glassten, gröna cubic zirkonia, stl 18,75 mm, vikt 17,4 g, några stenar med nagg och skador.
DIAMANTER, 72 st ca 0,70 ct totalt, ca 0,005 - 0,015 ct/st, ca W-TCa/ VS-SI (enstaka P1), några med små nagg.