Avslutad | Klockor – Lördag 10 april 2021
Klockor Bucherer
BUCHERER, Incabloc (Swiss T Made), kronograf, Cal Valjoux 72, Boett nr. 993001, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
INTERNATIONAL WATCH Co. IWC, Schaffhausen, GST, Cal 7922, Serie nr. 2791027, Ref nr. 3707-013, Boett nr. 2873022, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), dag, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 2003, box.
LONGINES, Flagship, Cal 30 LS, Serie nr. 11312321, Boett nr. 304-5 / 312, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1959.
ATTLING, Stockholm, Michael, kronograf (nollställer ej), unisex, 34 x 40 (47) mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2013, box (ej komplett).
Klocktillbehör Boxar och etuier
FICKURSETUI, 85 x 105 x 42 mm, innermått: 51 mm, "Linderoth, Stockholm", skadat.
Visa varaKlockor Certina
CERTINA, DS Action Diver, Powermatic 80 (300m), Serie nr. UX1HQKZVP, Ref nr. C032.807.11.051.00, Boett nr. C032807 A, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C032807A RSK-AB, cert, januari 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster "Seahorse Medallion Case Back", Cal 267, Serie nr. 17045969, Ref nr. KO 2937, Boett nr. 2937-3, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, läderband, ca 1959.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 13992274, Ref nr. CK 2792, Boett nr. 2792-2 SC, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 1370, Serie nr. 42687320, Ref nr. ST 196.0121, Boett nr. 196.0121, stål, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1979.
BALL, Engineer Master II, Sportsman, "Ducks Unlimited", Cal ETA 2836-2Serie nr. 7423975, Ref nr. DM1022A-N3J-BK, Boett nr. DM1022A, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, dag (engelska/spanska), datum, vridbar innerring, textilband, originalspänne i stål, cert (ej komplett), ca augusti 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0195/1937).
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Chronometer, Ref nr. 115200, Serie nr. G799044, Cal 3135, Verk nr. U9982417, Boett nr. 2330, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72190-W4V, cert, januari 2013, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Geneve, damur, 15,5 mm, Cal 2442, Boett nr. 91274, 18K vitguld, manuell, safirglas (repor/nagg), 2 st. briljantslipade diamanter (TW/VS-SI, ca 0,10 ctv), integrerad originallänk, längd 150-155 mm, totalvikt, 22,0 gram, ca 1970, box.
Klockor Chopard
CHOPARD, damur, 21 x 21 (30,5) mm, Serie nr. 476752, Ref nr. 13/6354-21, Boett nr. 419 1, 18K guld, quartz, safirglas, briljanter på boett (112 st. TW/VVS, ca 2,00 ctv), rubiner (5 st.), läderband, originalspänne i doublé, ca 2000, box, ytterkartong.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 220-TEEG, Verk nr. 332730, Serie nr. D13213, Boett nr. BB 33 SL AUTO, unisex, 33 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med briljanter (55 st. TW/VS), läderband, viklås, ca 2017.
OMEGA, Seamaster, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 613, Serie nr. 32724899, Ref nr. CD 136.0020, Boett nr. 136.020 SP (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1971.
OMEGA, Speedmaster, Day-Date, "Tachymetre", Cal 1151, Serie nr 55619969, PIC nr. 3820.53.26, Ref nr. ST 175.0084, Boett nr. 175.0084 / 375.0084, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum (snabbställning fungerar ej), månad, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, ca 1996.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Airboss Mach 6, Cal ETA 7753, Serie nr. 066, Ref nr. V.25848, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk safirglas, datum, glasbaksida, läderband, ca 2005. Limiterad och numrerad (Nr 066/100).
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. Z585925, Cal 4130, Verk nr. C 0283551, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78493-EO1, ca 2007, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer, Ref nr. 16570, Serie nr. U686369, Cal 3185, Verk nr. 7915477, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, utbytt urtavla/visare (Luminova), defekt (servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78790-U4/501 B, ca 1998.