Avslutad | Klockor – Lördag 10 april 2021
Klockor Piaget
PIAGET, Altiplano Double Jeu XL, Cal 838P + 832P, Serie nr. 957446, Ref nr. G0A31152, Boett nr. PI0378, herrur, 44 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, två urtavlor/urverk, läderband, viklås i 18K vitguld, cert, september 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 49/100).
Klockor Zenith
ZENITH, Chronomaster Revival "Shadow", El Primero, "Tachymetre", Cal 4061, Verk nr. 660430, Serie nr. 555668, Ref nr. 97.T384.4061/21.C822, kronograf, herrur, 37 mm, titan, automatisk, safirglas, glasbaksida, Corduraband, originalspänne i titan, cert, december 2020, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor Chrono, Chronometer, "Tachymetre", Cal OP IV (Zenith 400), Verk nr. 171329, Serie nr. OP 6531/BB1042678, Ref nr. PAM 00074, Boett nr. D1162/1500, kronograf, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, maj 2002, box, ytterkartong.
Klockor Breitling
BREITLING, Geneve, Chrono-Matic (T Swiss T), "Tachymètre", Cal 11 (SX), Serie nr. 1309934, Ref nr. 2114-nT, Boett nr. 2112, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadade visare, defekt (servicebehov), ca 1970, metallänk ej original.
Klockor Omega
OMEGA, Seamaster, "King Ibn Saud", "Naiad Crown", Cal 501, Serie nr. 15188289, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846-2848 2 SC (HF), herrur, 34 mm, rosa guld på stål, automatisk, plexiglas, urtavla med motiv, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 16/4 1957, levererad till Saudiarabien.
Klockor Omega
OMEGA, Constellation, Chronometre, s.k. "Pie-Pan" Cal 505, Serie nr. 15347290, Ref nr. CK 2852, Boett nr. 2852 8 SC, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 4/10 1957, levererad till Sverige.
Klockor IWC
IWC, Schaffhausen, Mark XII (T Swiss MadeT), Cal 884, Serie nr. 2779988, Ref nr. 3241, Boett nr. 2645304, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla / timvisare (saknar lysmassa), originallänk, viklås, cert, oktober 1999, box, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Chronometer, "Sigma Dial", Ref nr. 1500, Serie nr. 3757419, Cal 1560, Verk nr. D603690, Boett nr. 1500, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk (1981), viklås, Ref nr. 78350-B/557, längd 150-170 mm, ca 1973.
Klockor Övriga klockor
WAKMANN, s.k. "Triple Date", kronograf (ej synkroniserad), Cal Valjoux 72C (WOG), herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original (Champion).
Klockor Jaeger-LeCoultre
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra Hometime, 1000 Hours Control, Cal 977, Verk nr. 3509054, Serie nr. 2569135, Ref nr. Q7008620, Boett nr. 230.8.77, herrur, 35 x 40,5 (50,5) mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag/natt indikator, glasbaksida, läderband, viklås, extra gummiband, cert, januari 2009, box, ytterkartong.
Klockor Omega
OMEGA, Constellation Calendar, Chronometer, s.k. "Rail Track Dial", Cal 561, Serie nr. 17217140, Ref nr. OT 14394, Boett nr. 14393/4 SC 1, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, boett (se bild), läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1959, box.
Klockor Zenith
ZENITH, Chronometre, Cal 2542 PC, Verk nr. 06555868, Boett nr. 849A287, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, lädeband, originalspänne i doublé, ca 1965, box (skadad),
Klockor Omega
OMEGA, Speedmaster, Day-Date Racing, "Michael Schumacher", Cal 1151, Serie nr. 58410655, Ref nr. 3529.50.00, Boett nr. 175.0087, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås (skadat, se fördjupad info), Ref nr. 1562/850, ca 2003, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 3180/5555).
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Sixties-Square, Cal 39-34, Verk nr. 63122, Serie nr. 0664, Ref nr. 39-34-02-32-04, kronograf, herrur, 41,5 x 41,5 (51) mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, (ej komplett), ca 2011, box, ytterkartong.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Polerouter Genève (Swiss), "United Nations", Cal 218-2, Serie nr. 2191481, Ref nr. 404604-3, herrur, 34 mm, doublé (skadad, 20 micron), automatisk (Microrotor), plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, augusti 1963, box.
Klockor Seiko
SEIKO, Prospex, Diver´s 200m, "MM 200", Cal 6R15, Serie nr. 830807, Ref nr. SBDC061, Boett nr. 6R15-04G0, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. E362597, Cal 3135, Verk nr. 566049, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153.18-O10/401 B, cert, december 1990, box, ytterkartong.
Klockor Rolex
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78240, Serie nr. Y956731, Cal 2235, Verk nr. A 1405706, Boett nr. 2040, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AD7/551 B, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.
Klockor Omega
OMEGA, "Jumbo", s.k. "Honeycomb Dial", herrur, 38,5 mm, Cal 265, Serie nr. 12898278, Ref nr. CK 2505, Boett nr. 2505-10, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad visare, läderband, originalspänne i stål (ej tidsenligt), "Extract from the Archive", tillverkad 21/11 1952, levererad till sverige, box (skadad).