Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
ANTON MICHELSEN, armband, sterlingsilver, signerad Sengel, Stockholm 1953, längd 19,5 cm, vikt 61,8 g.
ISAAC COHEN, armring, silver, samorodok, Stockholm 1964, bredd 17,5 mm, stl 6,5 cm, vikt 37,3 g,
ISAAC COHEN, ring, silver, bergkristall, Stockholm 1969, stl 15,75 mm, vikt 8,1 g, bergkristallen har slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, River(E)/VS2, IIDGR certifikat 020005147038 med inskription 829212710, 10 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, doserade, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 13 mm, kedja 40 cm, vikt 1,9 g.
TIFFANY & CO, helalliansring, Tiffany Legacy Collection, platina, 40 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 2,37 ct, Fancy Light Brownish Yellow/P1, GIA certifikat 5192065632, 26 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/VS-SI, 52 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en av de små gula diamanterna har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F)/SI1, stl 15,75+ mm, vikt 3,1 g, diamanten har graining och stor inverterad natural vid rondisten.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Ultimate Love Bracelet, längd 19 cm, vikt 72,9 g. Skeva/skadade stift.
CARTIER, ring, Trinity, 18K vitguld, svart keramik, stl 58 (18,5 mm) serie nr VJ8608, certifikat, vikt 7,5 g.