Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/P, diameter 31 mm, kedja 40 cm, vikt 5,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/P, längd 17,5 cm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, vikt 1,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Hearts On Fire, England, stl 16 mm, vikt 3,5 g, butikscert, 2 diamanter med nagg.
Silver Fat
TAPIO WIRKALA, fat, sterllingsilver, signerad, Kultakeskus Oy, Tavastehus 1962, mått 9,0x5,5 cm, vikt 21,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, platina, prinsesslipade diamanter 0,70 ctv, W-TCR/VS-SI, stl 15,25 mm, 1,9 g, två diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW(F-G)/SI, längd 17 cm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
COLLIER, 18K guld, spessartin granater, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, längd 38 cm, vikt 17,8 g, mittstenen har ett nagg.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18 vitguld, smaragdslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 6355212903, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, silver, behandlade safirer ca 3,24 ctv, Orloff of Denmark, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, sterlingsilver, behandlade rosa safirer ca 3,65 ctv, Orloff of Denmark, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, sterlingsilver, behandlade gula safirer ca 3,53 ctv, Orloff of Denmark, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, sterlingsilver, gröna safirer ca 3,77 ctv, Orloff of Denmark, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, sterlingsilver, behandlade orangea safirer ca 3,57 ctv, Orloff of Denmark, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
SCHALINS, ring, Norrsken Himla, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 4,2 g.