Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,1 g.
GEORG JENSEN, brosch, Möbius, nr 374, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, bredd ca 7 cm, vikt 48,2 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 5,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 st briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,8 g, några med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS, längd 38-40 cm vikt 2,4 g, nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, inneslutning som når ytan, nagg på kulett, nagg på fasettkant.
RING, 18K vitguld, markisslipad diamant 0,74 carat, ca Light Yellow/SI1, 35 brilj ca 0,37 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,6 gram.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW(F-G)/P1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 4,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,65 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en sten med inneslutning som når ytan.
HERMÈS, hänge med kedja, Gambade H, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 40 - 42 cm, vikt 7,2 g, ask.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ROSA TAIKON & BERND JANUSCH, collier, sterlingsilver, signerad, Trollbäcken 1984, längd 64 cm, vikt 38,0 g. (d)
ROSA TAIKON, örhängen, sterlingsilver, signerad, Trollbäcken 1984, höjd 55 mm, vikt 14,9 g, krokar. (d)
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 9,9 g.
TIFFANY & CO, hänge/kedja, Loving Heart Large, 18K guld, design Paloma Picasso, längd 38,5 cm, vikt 28,1 g, originalpåse.