Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för 2-radigt collier ,18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 0,17 ct, W/VS, längd 29 mm, vikt 17,4 g.
ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, onyx, syntetiska safirer, antik, tidigt 1900-tal, längd 17 cm, vikt 23,7 g, slitage, skadat lås, enstaka av onyxerna och safirerna saknas och flera har nagg och skador, några diamanter har små nagg.
RING, platina, cabochonslipad smaragd ca 6,50 ct, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Art Deco, stl 16 mm, vikt 5,4 g, graverad, spricka i lödning, smaragden har inneslutningar som når ytan, några diamanter har skador och nagg.
LAPPONIA, collier, 18K guld, onyx, briljantslipad diamant 0,10 ct, Zoltan Popovitz, Finland 1990, längd 42,5 cm, vikt 18,8 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, labradorit, briljantslipad diamant 0,06 ct, Björn Weckström, Finland 1990, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
LAPPONIA, ring, Golden Rock, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1991, stl 17,5 mm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 45 mm, vikt 11,6 g, stift, enstaka diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karvad korall, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW/SI-P, höjd 63 mm, vikt 38,4 g, stift, senare överdel med annan guldton.
HÄNGE, 18K guld, karvad korall, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW/SI-P, Stockholm 1988, höjd 63 mm, vikt 29,7 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K guld, droppslipade safirer ca 2,70 ctv, 28 carré- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,9 g, safirerna har små nagg och enstaka diamanter har nagg.
CARTIER, manschettknappar, 18K guld, Paris, Londres, New York, Tous Droits Reserves, 1997, refnr F69310, diameter 16 mm, vikt 11,8 g.
FRED, ring, Force 10 Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca W/VS-SI, bruna briljantslipade diamanter 0,57 ctv, höjd 15 mm, vikt 5,1 g, stift,
ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, manschetter, på rund fot, pärlbård, oktagonalt skaft, Markströms, Uppsala 1976, signerade, höjd 25 cm, vikt 1134,8 g, fylld botten.
Silver Fat
W.A. BOLIN, fat, grön onyx, silver, Stockholm ca 1930, höjd 2,5 cm, diameter 18,2 cm, mindre nagg.
LEGNAZZI, ring, 18K vitguld, citrin, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, Italien, stl 17,5+ mm,vikt 42,1 g, citrin något lös i sin fattning.
ARMBAND, 14K guld, 4 smaragder, 4 opaler, graverad dekor, ihåligt, antikt, innermått 18 cm, vikt 54,2 g, säkerhetskedja, flertalet stenar med skador och nagg, bucklor och sprickor i guldet, tennlödning, lagning.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, bladdekor i relief, Christian Hammer, Stockholm 1860, höjd 27,5 cm, vikt 1158,6 g, fylld botten.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, Astrid Fog, formgivet 1969, längd 21 cm, vikt 117,6 g, originaletui.