141 - 160 av 244
1...789...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

SVEN-ERIK HÖGBERG, armring, sterlingsilver, vita och blå syntetiska spineller, Göteborg 1970, mått 6,0x6,0 cm, vikt 56,0 g.

4 200 kr

Utrop: 4 400 kr

ENGELBERT, armring, löv, sterlingsilver, Sigurd Persson, Stockholm 1947, stl 18,5 cm, vikt 73,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, Kobra, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 18,5 mm, svarta diamanter ca 0,15 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 23,3 g, svaga fattningar.

Utrop: 15 000 kr

WOLFGANG GESSL, collier, 18K vitguld, turmalin 11,25 ct, prinsesslipad diamant 0,63 ct, TW/VS, längd 42 cm, vikt 17,7 g, originalask. (d)

Utrop: 25 000 kr

WOLFGANG GESSL, collier, onyx, kulor ca 14 mm, lås i 18K vitguld, 10 tsavoriter, 34 prinsesslipade diamanter ca 2,04 ct, ca TW/VS, längd 47 cm, extra lås i onyx, originaletui. (d)

Utrop: 23 000 kr

LAPPONIA, collier, Aztec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1992, längd 42 cm, vikt 13,5 g.

7 000 kr

Utrop: 6 900 kr

DAMIANI, örhängen, 146 svarta och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, vikt 13,6 g, stift/clips, originalask, ytterkartong.

14 000 kr

Utrop: 14 000 kr

LAPPONIA, ring, Quebec, 18K guld, zoisit, Björn Weckström, Finland 1989, stl 18 mm, vikt 8,9 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

LAPPONIA, ring,18K guld, lapis lazuli, briljantslipad diamant 0,04 ct, Björn Weckström, Finland 1994, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 11, Moonlight Blossom, sterlingsilver, Danmark 1933-44, svenska importstämplar, längd 18,5 cm, vikt 18,9 g, etui.

8 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,20 ct, TW(G)/VS1, GIA inskription på rondisten 6222022563, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g, en sidosten med repa på bordet, en med nagg vid rondisten och enstaka med små nagg på kuletten.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 85 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 28 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,3-6,3 mm, off round, doserat, GCS certifikat 81299-94, lås i 18K guld, längd 48 cm, vikt 14,5 g, en pärla är en odlad saltvattenspärla.

15 200 kr

Utrop: 11 400 kr

TIFFANY & CO, ring, Rope Three-row X, 18K guld/platina, 20 briljantslipade diamanter och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 7,4 g, originalask.

15 600 kr

Utrop: 15 000 kr

CARTIER, örhängen, Love, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, refnr N59847, höjd 2,0 cm, vikt 13,5 g, stift, etui.

30 500 kr

Utrop: 24 000 kr

CHOPARD, ring, Wave, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/IF-VVS, 112 svarta briljantslipade diamanter ca 2,69 ctv, refnr 824102-50, serienr 2659841, stl 17 mm, vikt 11,9 g, svarta diamanter med ytdefekter, originalask, ytterkartong.

28 000 kr

Utrop: 30 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, 18K vitguld/guld, 3 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, W/VS, längd 16 cm, vikt 53,1 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, W/VS, stl 17,5 mm, vikt 14,9 g.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld/guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, W/VS, höjd 25 mm, vikt 22,9 g, clips.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr