Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
SVEN-ERIK HÖGBERG, armring, sterlingsilver, vita och blå syntetiska spineller, Göteborg 1970, mått 6,0x6,0 cm, vikt 56,0 g.
ENGELBERT, armring, löv, sterlingsilver, Sigurd Persson, Stockholm 1947, stl 18,5 cm, vikt 73,2 g.
RING, Kobra, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 18,5 mm, svarta diamanter ca 0,15 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 23,3 g, svaga fattningar.
WOLFGANG GESSL, collier, 18K vitguld, turmalin 11,25 ct, prinsesslipad diamant 0,63 ct, TW/VS, längd 42 cm, vikt 17,7 g, originalask. (d)
WOLFGANG GESSL, collier, onyx, kulor ca 14 mm, lås i 18K vitguld, 10 tsavoriter, 34 prinsesslipade diamanter ca 2,04 ct, ca TW/VS, längd 47 cm, extra lås i onyx, originaletui. (d)
LAPPONIA, collier, Aztec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1992, längd 42 cm, vikt 13,5 g.
DAMIANI, örhängen, 146 svarta och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, vikt 13,6 g, stift/clips, originalask, ytterkartong.
LAPPONIA, ring, Quebec, 18K guld, zoisit, Björn Weckström, Finland 1989, stl 18 mm, vikt 8,9 g.
LAPPONIA, ring,18K guld, lapis lazuli, briljantslipad diamant 0,04 ct, Björn Weckström, Finland 1994, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.
GEORG JENSEN, armband, nr 11, Moonlight Blossom, sterlingsilver, Danmark 1933-44, svenska importstämplar, längd 18,5 cm, vikt 18,9 g, etui.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,20 ct, TW(G)/VS1, GIA inskription på rondisten 6222022563, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g, en sidosten med repa på bordet, en med nagg vid rondisten och enstaka med små nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 85 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,3-6,3 mm, off round, doserat, GCS certifikat 81299-94, lås i 18K guld, längd 48 cm, vikt 14,5 g, en pärla är en odlad saltvattenspärla.
TIFFANY & CO, ring, Rope Three-row X, 18K guld/platina, 20 briljantslipade diamanter och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 7,4 g, originalask.
CARTIER, örhängen, Love, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, refnr N59847, höjd 2,0 cm, vikt 13,5 g, stift, etui.
CHOPARD, ring, Wave, 18K vitguld, 114 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/IF-VVS, 112 svarta briljantslipade diamanter ca 2,69 ctv, refnr 824102-50, serienr 2659841, stl 17 mm, vikt 11,9 g, svarta diamanter med ytdefekter, originalask, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K vitguld/guld, 3 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, W/VS, längd 16 cm, vikt 53,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, W/VS, stl 17,5 mm, vikt 14,9 g.