Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
LAPPONIA, ring, Tharsis, 18K guld, labradorit, Björn Weckström, Finland 1991, stl 17,75 mm, vikt 9,6 g.
LAPPONIA, collier, Triara, 18K guld, labradorit, Björn Weckström, Finland 1991, längd 45 cm, vikt 29 g.
TIFFANY & CO, brosch, hund, 18K guld, 2 fasetterade safirer, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VVS, Tyskland, höjd 2,5 cm, vikt 11,7 g, originalask.
LAPPONIA, ring, 18K guld, turmalin, Björn Weckström, Finland 1991, stl 17,5 mm, vikt 12,3 g.
COLLIER, 18K guld, kulor av lapis lazuli, ca 4 mm, 6 rader, lås i form av lejonhuvuden med briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Neapel, Italien längd 45 cm, vikt 66,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca River(E)/IF enligt cert från Edelsteinprufstelle 1971, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g, diamant med mindre kulett, kulinlägg i ringskenan.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Clown, 18K guld, smaragd, rubiner, safirer, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, längd 60 cm, vikt 26,8 g.
CHOPARD, örhängen, Chopardissimo, 18K vitguld, 188 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VVS, vikt 5,7 g, stängbara krokar.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,50 ct, prinsess- och carréslipade diamanter ca 4,80 ctv, ca River-Cr/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 17,4 g, flera diamanter med skador och nagg, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,54 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 6205978338, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca River-TW/VS, Hellströms Guld, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca River-TW/VVS-VS, Hellströms Guld, Stockholm 2020, stl 15,75 mm, vikt 3,0 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, hänge, silver, naturstenar, Frankrike ca 1960-70-tal, mått 14,5x6,0 cm, vikt 25,7 g, ej stämplad. (d)
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, 3-radig kedja med frukter, lås hjärta med briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, längd 42 cm, vikt 25,1 g.
W.A. BOLIN, ring, 18K guld, modell Nassau, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA laserinskription på rondisten 2156817262, 8 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
W.A. BOLIN , alliansring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, en diamant är skadad.
BVLGARI, armring, Parentesi, 18K vitguld, halvstel öppning, diameter 5,5 cm, bredd 0,9 cm, vikt 65,0 g.
VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VVS, refnr BF1774, stl 16,5 mm, vikt 10,8 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCa/SI, mindre diamanter ca 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 5,5 g, två av de större diamanterna med nagg vid kuletterna.
CARTIER, ring, Tankissime, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 4,0 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, refnr J46315, 1999, stl 16,25 mm, vikt 18,9 g.