Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
BVLGARI, armband, B.zero, 18K guld, citrin, ametist, topas, granat, längd 18-20 cm, vikt 13,8 g, originaletui.
RING, 14K guld, 4 ametister, 20 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg, en ametist skadad, etui.
VINKANNA, silver, kristallglas, Art Noveau, vapensköld med dubbelörn och krona, Willhelm Theodor Binder, Tyskland ca 1900, höjd 28 cm, obetydliga nagg.
Silver Fat
UNDERTALLRIKAR, 12 st, silver, märkta med vapensköld från den friherreliga Kruuse af Verchou, J.L. Nordin, Sollefteå 1915-1916, diameter 24,5 cm, vikt 3370 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca Ca(M)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 14,6 g.
FRED, collier, Baie des Anges, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 963607, serienr 7J0235, längd 41-44 cm, vikt 111 g, originaletui.
FRED, örhängen, Baie des Anges, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 1001900, serienr 8J0231, höjd 38 mm, vikt 18,5 g, stift, originaletui.
FRED, armband, Baie des Anges, 18K guld, barock odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 987751, serienr 6B0278, längd 16-20 cm, vikt 32 g, originaletui.
LAPPONIA, ring, Vecciano, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1988, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g.
LAPPONIA, armband, Carrara, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1989, längd 18 cm, vikt 70,0 g, säkerhetskedja.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, trearmade, Carl J. Ottesen, Norge, höjd 27 cm, vikt 1442,5 g.
RING, platina, kuddslipad obehandlad safir 2,80 ct, GIA certifikat 1358529718, 16 navett- och briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, några diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, platina, obehandlad svart opal 14,1x8,8x4,4 mm, GIA certifikat 1216295630, 14 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 12,6 g, opalen med slitage.
RING, platina, eldopal ca 11,5x8,5x5,5 mm, 14 trapets- och briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, storlek 16,5+ mm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 2,00 ct, W(H)/VS2, kopia på GIA certifikat 1267420975, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 15,25+ mm, vikt 3,8 g, några sidostenar med nagg.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 15,5 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, onyx, stl 16,75 mm, vikt 19,4 g.
FRED, örhängen, Une Île d'Or, 18K guld, refnr 1007054, serienr 8B0225, 2,5x1,6 cm, vikt 13,4 g, stift/clips, originaletui.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K guld, refnr 1008360, serienr 4B0746, bredd 1,15 cm, storlek 17 mm, vikt 9,8 g, originaletui.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 1009064, serienr 4B0748, bredd 11 mm, stl 17 mm, vikt 10,2 g, originaletui.
RING, platina, ovalslipad obehandlad rubin 0,83 ct, GIA certifikat 6321822085, 18 trapets-, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VS, storlek 17 mm, vikt 6,6 g, rubinen har inneslutningar som når ytan, en diamant har skada i bordsfasetten, några diamanter med mindre nagg.