181 - 200 av 244
1...91011...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

BVLGARI, armband, B.zero, 18K guld, citrin, ametist, topas, granat, längd 18-20 cm, vikt 13,8 g, originaletui.

20 000 kr

Utrop: 16 600 kr

RING, 14K guld, 4 ametister, 20 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg, en ametist skadad, etui.

8 800 kr

Utrop: 6 600 kr

VINKANNA, silver, kristallglas, Art Noveau, vapensköld med dubbelörn och krona, Willhelm Theodor Binder, Tyskland ca 1900, höjd 28 cm, obetydliga nagg.

Utrop: 2 800 kr

Silver Fat

UNDERTALLRIKAR, 12 st, silver, märkta med vapensköld från den friherreliga Kruuse af Verchou, J.L. Nordin, Sollefteå 1915-1916, diameter 24,5 cm, vikt 3370 g.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca Ca(M)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 14,6 g.

60 000 kr

Utrop: 68 000 kr

FRED, collier, Baie des Anges, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 963607, serienr 7J0235, längd 41-44 cm, vikt 111 g, originaletui.

70 000 kr

Utrop: 78 000 kr

FRED, örhängen, Baie des Anges, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 1001900, serienr 8J0231, höjd 38 mm, vikt 18,5 g, stift, originaletui.

16 200 kr

Utrop: 14 400 kr

FRED, armband, Baie des Anges, 18K guld, barock odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 987751, serienr 6B0278, längd 16-20 cm, vikt 32 g, originaletui.

35 500 kr

Utrop: 20 000 kr

LAPPONIA, ring, Vecciano, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1988, stl 17,75 mm, vikt 11,9 g.

5 600 kr

Utrop: 5 400 kr

LAPPONIA, armband, Carrara, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1989, längd 18 cm, vikt 70,0 g, säkerhetskedja.

39 000 kr

Utrop: 29 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, trearmade, Carl J. Ottesen, Norge, höjd 27 cm, vikt 1442,5 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, platina, kuddslipad obehandlad safir 2,80 ct, GIA certifikat 1358529718, 16 navett- och briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 25 000 kr

CARMOSÉRING, platina, obehandlad svart opal 14,1x8,8x4,4 mm, GIA certifikat 1216295630, 14 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 12,6 g, opalen med slitage.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, platina, eldopal ca 11,5x8,5x5,5 mm, 14 trapets- och briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, storlek 16,5+ mm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med mindre nagg.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 2,00 ct, W(H)/VS2, kopia på GIA certifikat 1267420975, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 15,25+ mm, vikt 3,8 g, några sidostenar med nagg.

Utrop: 120 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 15,5 mm, 24 briljantslipade diamanter ca 2,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, onyx, stl 16,75 mm, vikt 19,4 g.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

FRED, örhängen, Une Île d'Or, 18K guld, refnr 1007054, serienr 8B0225, 2,5x1,6 cm, vikt 13,4 g, stift/clips, originaletui.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

FRED, ring, Une Île d'Or, 18K guld, refnr 1008360, serienr 4B0746, bredd 1,15 cm, storlek 17 mm, vikt 9,8 g, originaletui.

6 600 kr

Utrop: 7 000 kr

FRED, ring, Une Île d'Or, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 1009064, serienr 4B0748, bredd 11 mm, stl 17 mm, vikt 10,2 g, originaletui.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad rubin 0,83 ct, GIA certifikat 6321822085, 18 trapets-, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-W/VS, storlek 17 mm, vikt 6,6 g, rubinen har inneslutningar som når ytan, en diamant har skada i bordsfasetten, några diamanter med mindre nagg.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr