Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
SVART DIAMANT, 2,07 ct, briljantslipad, nagg vid rondist, inneslutningar når ytan.
RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-CR/ VS-SI, stl 16 mm, vikt 5,4 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, fröpärlor, längd 5 cm, Bernhard Hertz, 1896, vikt 1,5 g, etui, blylödning på baksidan.
KULTASEPPA SALOVAARA, hänge, sterlingsilver, rökkvarts, höjd 2,8 cm, Finland, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18k vitguld, behandlad rubin ca 0,95 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant skadad.
COLLIER, silver, dödskalle, diamanter, behandlad turkos, färgad korall. längd 82 cm, vikt 107,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6-6,3 mm, lås i silver, paste, längd 47,5 cm, en glassten saknas, mittsten skadad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,5 mm, lås i 14Kguld/silver, rosenstenar, längd 39 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 2,5-6,4 mm, lås i 18K guld, G. Dahlgren & Co, Malmö 1951, längd 43 cm, vikt 9,6 g, behov av att träs om.
HÄNGE MED KEDJA, svartrodinerat sterlingsilver, dödskalle, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca Br/P, längd 58 cm, vikt 15,1 g.