Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,21 ct ca W/VS, stl 19 mm, Göteborg 1963, vikt 2,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW/IF, stl 16 mm, vikt 1,6 g, gravyr.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-CR/SI-P, stl 19 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, doserat, barocka odlade pärlor ca 3,4 - 6,1 mm, lås i silver, längd 50 cm, knutet, vikt 14,1 g.
COLLIER, 18K guld, behandlade rubiner, kalcedon, svart fasetterade stenar, längd 44 cm, vikt 15,7 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ovalslipad blå safir, stl 18 mm, vikt 3,0 g, en diamant saknas, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, lås i 18K guld med odlad pärla och rosa safirer, längd 50 cm, vikt 35,2 g, pärlorna är slitna, safirerna har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-6,9 mm, doserat, lås i 18K guld med odlad pärla, längd 51 cm, vikt 12,7 g.
COLLIER, förgylld metall, fasetterade granater, fröpärlor, längd 48 cm, vikt 16,9 g, en imitationspärla.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala pärlor sötvattenpärlor ca 6-6,5 mm, längd 50 cm, lås i 18K guld, vikt 26,5 g, knutet.
NATTLJUSSTAKE, silver, Anton Jacob Jörgensson, Ystad 1847, längd 10,2 cm, höjd 6,5 cm, vikt 101,0 g, skev, lagning, manschetten är sprucken.