Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS-SI, blå emalj, mått ca 1,7 x 1,2 cm, vikt 4,7 g, stift,
RING, 14K/9K guld/vitguld, gammalslipad diamant 0,65 ct, ca W(H)/SI, 4 diamanter ca 0,28 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, mittstenen skadad, de mindre stenarna har nagg och skador.
RING, 14K guld, briljatslipad diamant ca 0,40 ct, W(H)/P, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl ca 16 mm, vikt 3,9 g, stora diamanten har nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor ca 11-12 mm, ytdefekter, stift, vikt 5 g.
BROSCH, sterlingsilver, trollslända med färgad pärlemor, mått ca 5,4 x 5,4 cm, vikt 18 g.
LORDIRNG, 14K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g, spricka i ringeskenan, diamanterna har nagg och slina fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, större barocka och mindre halvovala, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 80 cm.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, avlånga, mindre ytfel, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 48 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade rosa, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 54 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, längd 7 cm, stift, vikt 6,2 g.
COLLIER, ametister, färgad blå kvarts, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 75 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade knappformade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 48 cm.