Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
RING, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, opal, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g, opalen är sliten, en åttkantslipad diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, diamanterna har skador och nagg, smaragden har skada samt inneslutningar som når ytan.
RING, 14K vitguld, briljatslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS, 5 briljatslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, en sten saknas, diamanterna har skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
COLLIER, vitmetall, granater, påhäng, längd 42 cm, vikt 15,8 g, ett fåtal stenar har mindre skador.
BROSCH / HÄNGE, vitmetall, granater, plats för ovalt foto på baksidan, bredd 38 mm, vikt 13,1 g, ett fåtal skadade stenar.
Ädelstenar Safirer
STJÄRNSAFIR, 12,39 ct, grå-blå. cabochonslipad, förseglad, certifikatnummer 1511, Swedish Institute For Gem Testing.
RING, 18K guld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 18,75 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 11 ovalslipade safirer, diamanter ca 0,10 ctv, längd 19 cm, 10,9 g.
COLLIER, förgyllt silver, safir, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, kedja i 14K vitguld, längd 39 cm, vikt 11,8 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sillver, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, skruvstift, höjd 26 mm, vikt 6,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalsllipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, smaragder med nagg.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 0,45 ct, trappslipad, mindre gropar i ytan, förseglad, certifikat från IGS M6110-22B-32.