Avslutad | Valentin – Lördag 13 februari 2021
RING, 18K guld, droppslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 1,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2 g.
ZOCCAI, hänge med kedja, 18K vitguld, akvamarin, 8 briljantsliapde diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd på kedjan 40-42 cm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 16 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS, stift, höjd 26 mm, vikt 5,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, topaser ca 5,72 ct samt ca 2.60 ct, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W/VS, längd 42 - 45 cm, vikt 6,6 g.
HÄNGE, 18K roséguld, rosa turmalin ca 1,75 ct, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 18 mm, vikt 2,6 g, en diamant har en skada.
RING, 18K guld, knut, 109 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,26 ct, ca TCa(L)/SI1, 164 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 4,2 g, några sidostenar har nagg och skador.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, TW-W/VS-SI, längd 16-19 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca River (F)/VVS, stift, vikt 1,6 g.
ARMBAND, 18K guld, dubbel bismarcklänk, Trygve Berghman Svenska Guldvaru, Stockholm 1969, bredd 9,2 mm, längd 21 cm, vikt 19,0 g.
ARMBAND, 18K guld, xlänk med stav, J. Antar Guld, Köping, bredd 16,3 mm, längd 18,5 cm, vikt 21,5 g.