Avslutad | Valentin – Lördag 13 februari 2021
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 29 diamanter varav 1 prinsesslipad, 4 navetteslipade och 24 briljantslipade ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade ametister 0,97 ctv, 2 droppslipade turmaliner 2,92 ctv, briljanter 0,79 ctv, ca TWW/VS, längd 2,7 cm, vikt 4,9 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppformad fasetterad limekvarts ca 17,6 ct, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv,ca W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6 g.
Smycken Pärlörhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 Southsea pärlor ca 10,7 mm, golden, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/VS, stift, höjd 4,7 cm, vikt 7,4 g.
Smycken Armband
ARMRING, 18K guld, rubin ca 0,04 ct, 50 briljanter ca 0,43 ctv, ca W(H)/SI, 6x5 cm, vikt 4,8 g.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 540 briljantslipade diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-TCa/SI-P, diameter 25 mm, creoler, vikt 6,2 g.
Smycken Collier
COLLIER, 14K vitguld, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI-P, längd 42 cm, 2 rader, hjärtan, vikt 11,1 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 7,8 g, en trapetsslipade diamant har ett nagg, safiren har ett mindre nagg.
Smycken Hänge
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, hjärta, höjd 9 mm, vikt 2,2 g.
Smycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca R-W/VS, längd 41 cm, vikt 2,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, 9 rosenslipade diamanter, ringskenan är tillverkad senare av G. Dahlgren & Co, Malmö 1950, stl 17+ mm, vikt 6,5 g, några diamanter med skador.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-P, höjd 3,5 cm, genombruten dekor, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, arbetad yta, Bernhard Hertz, Stockholm 1908, vikt 3,2 g, etui.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 18 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1930-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar, lagning på ringskena.
Smycken Alliansring
SOPHIE BY SOPHIE, ring, helallians, Delicate Ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W(H)/SI, stl 18 mm (56), etui, ytterkartong.
Smycken Hänge med kedja
ENGELBERT, hänge/kedja, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 3,1 g, originaletui.
Smycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 37 - 39 cm, vikt 3,4 g.