Avslutad | Valentin – Lördag 13 februari 2021
COLLIER, 18K guld, korall, jade, förgyllda markasiter, briljantslipad diamanter ca 0,09 ctv, längd 87 cm, vikt 23,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, flerfärgade safirer ca 1,81 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 17,5 cm, vikt 7,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 13,6 mm, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Cr/VS, stift/clips, höjd 17,5 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K guld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 7,7 g, storleksändrad.
RING, 14K rodierat vitguld, blå kalcedon, 7 briljanter ca 0,07 ctv, ca TCa/P, stl 17,5 mm, vikt 11,1 g.
RING, vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,28 ct, ca TW(F)/VS1, GIA certifikat 2145639678, 42 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, Sweet Rocks, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 6,8 g, gravyr, några prinsesslipade diamanter har nagg och små skador.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16 mm, vikt 4,9 g.
JOVENIA, hänge med kedja, 18K vitguld / guld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv ca W(H)/VS, hjärta, längd 42 cm, rundankar, vikt 7,0 g, enligt uppvisat kvitto från 2008.
COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5-50 mm, briljanter 1,06 ctv ca W/SI, längd 76 cm, vikt 9,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rubelit 2,13 ct, briljant- samt rosenslipade diamanter 0,84 ctv, längd 45 cm, vikt 6,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 14K guld, droppslipad diamant ca 0,45 ct, ca Cr(J)/VS, vikt 0,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca W/SI2, 86 briljanter ca 0,81 ctv, ca TW-TCr/SI-P1+, stl 17,25+ mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 3,02 ctv, TW(G)/SI1, kopia på certifikat IGI 185518754 samt HRD 15033024001, vikt 4,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 4 navette- och 1 prinsesslipad diamant ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS2-SI1, stl 17+ mm, vikt 3,1 g.