Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
DIAMANTER, ett par, briljantslipade, 0,42 ctv, River/VS-SI, ena diamanten har naturliga håligheter.
DIAMANT, gammalslipad, 0,44 ct, Light Yellowish Brown/VS, små skador vid rondisten.
DIAMANT, gammalslipad, 0,40 ct, TCa/VS, litet nagg på rondisten och brännmärken på paviljongen.
PÄRLCOLLIER, odlade runda, ovala och droppformade sötvattenspärlor, två rader, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.
Kuriosa Benarbeten
BENARBETEN, cylinderformat etui med genombruten dekor i locket, s.k. cricket box/bur för syrsor, dekor med fåglar och grenar, mått 9,5 x 3,8 cm, vikt 64,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade runda ametister, diameter 6 mm, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 1,4 g.
COLLIER, lås i sterlingsilver, kulor av onyx ca 15,9 mm, längd 46,5 cm, knutet, vikt 139,7 g.
RING, 18K vitguld, flandersslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr(I)/VS2, Wilhelm Pettersson, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 6,5 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca River-TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,75 mm, vikt 1,6 g, mittstenen har brännmärken på kronan.