Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stift, vikt 0,9 g, en snurrebuss saknas.
GRANATSMYCKEN, collier, brosch, örhngen, silver, gulmetall och granater, stift, längd 42 cm, vikt 26,3 g totalt, 4 granater saknas, limrester.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,8 g, porositet i guldet.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, höjd 6 cm, diameter 6,3 cm vikt 78,9 g.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 8,5 cm, diameter 9,6 cm, vikt 171,1 g, mindre skada vid foten.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, emalj, Madonnan med barnet, mått 5,5 x 3,5 cm, kedja 60 cm, vikt 21,1 g.
BROSCH/HÄNGE, sterlingsilver, motiv med kvinna och blommor, mått ca 3,3 x 2,4 cm, vikt 7,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, bland annat gram och carat, mäter till tiondelar, storlek 10 x 7 cm, vikt 95 g.
DIAMANTER, 50 st, briljantslipade, 4,14 ctv, 2,3-3,0 mm, ca TW-Fancy Light Brown/SI-P, flera diamanter nagg.
DIAMANTER, 37 st, briljantslipade, 4,65 ctv, 3,0-3,4 mm, ca River-Light Brown/VS-P, flera har nagg.
DIAMANTER, 22 st, briljantslipade, 3,90 ctv, 3,5-3,7 mm, ca TW-Light Brown/VS-P, flera har nagg.
DIAMANTER, 9 st, briljantslipade, 2,65 ctv, ca TW-Ca/P, flera med skador och nagg.
DIAMANTER, 21 st, navett- baguette- trapet- och prinsesslipade, 2,55 ctv, ca River-Ca/VS-P, några har nagg.