Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,5 g, en diamant har en natural och ett nagg på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/P, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/VS-P, stl 20,75 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 7,4 g, en diamant med nagg på rondisten.
RING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter, ca 0,20 ctv, ca W/VS-P, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, delvis matteratd yta, 35 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 19 mm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, ovalslipad safir 0,56 ct, 6 prinsesslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
Ädelstenar Kvarts
RÖKKVARTS, 20 st, smargdslipade varav en ovalslipad, 735 ctv, vikt 147,1 g, nagg och skador.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj med hundmotiv, mått ca 2,1 x 1,7 cm, kedja och stav, vikt 8,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock i form av fjäril med abalonesnäcka, mått ca 1,9 x 1,7 cm, pansarlänk 45 cm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, stift, längd ca 3,6 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/metall, odlade sötvattenspärlor, höjd 50 mm, krokar, vikt 10,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta med åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 16 mm, vikt 1,4 g.