Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
BROSCH, sterlingsilver, svart och röd emalj, abalonesnäcka, fågel, mått ca 5,7 x 3,5 cm, vikt 4,6 g.
PARFYMFLAKONG, glas, gulmetall, strass, odlade pärlor, höjd 12 cm, vikt 91,9 g, nagg på glas.
SALT O PEPPARKAR, ett par, silver, reliefdekor, arabiska stämplar, höjd 4,5 cm, total vikt 93,6 g.
BROSCH, camé, silver, agat, Stockholm 1911, mått 4,5 x 3,5 cm, vikt 26,1 g, tennlödningar.
DOSA, silver, förgylld insida, S W Smith & Co, Birmingham 1903, mått 6,5 x 4,5 cm, vikt 83,1 g.
PETTER NORLIN, dosa, silver, förgylld insida, Malmö 1795, 7,5 x 5 cm, vikt 67,8 g, mindre skador.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W-TCr(H-I)/SI, längd 19 cm, vikt 10,9 g.
RING, 18K vitguld, 37 briljantslpade diamanter ca 0,46 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, 3 diamanter har skador och några diamanter har nagg, svaga fattningar.
ARMBAND, 2 rader, platina, 4 odlade pärlor, längd 19,5 cm, vikt 4,5 g, låsögla i 18K guld.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI1, stl 19,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter, ca 0,25 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant är trasig.