361 - 380 av 506
1...181920...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021

Klubbad för

COLLIER, diverse färgstenar, längd 95 cm, lås i metall, vikt 158,5 g.

Utrop: 425 kr

HÄNGE, 14K guld, droppslipad rubin, 2 cabochonslipade smaragder, 40 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 32 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 6,3 mm, fasetterade granater, längd 20 cm, vikt 9,7 g, granaterna har slitna fasettkanter.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, bemålad agat, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 8,7 g, iläggning för storleksförminskning.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, 1 diamant sitter löst i fattningen.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, peridoter, citriner, höjd 38 mm, stift, vikt 4,0 g, 1 citrin skadad, 1 peridot med nagg.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ametister, längd 19 cm, vikt 7,6 g, 1 ametist skadad, 2 med nagg.

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, snidad nefrit, nefritkulor ca 8-8,5 mm, lås och ögla i förgyllt silver, hänge diameter 50 mm, längd 68 cm, vikt 87 g.

Utrop: 600 kr

COLLIER, sterlingsilver, Taxco, Hector Aguilar, Mexico, längd 43 cm, vikt 77,9 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, rundslipad grön safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, W-TCa(H-K)/SI-P, (stl 17,5+ mm, vikt 3,0 g, safiren har nagg.

2 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-P, stl 16 mm, vikt 3,3 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

ENGELBERT, ring, silver, bergkristall, Stigbert, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, något skev ringskena, bergkristall med nagg i hörnen.

700 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE/BROSCH, förgylld metall, granater, hårgömma, 65x45 mm, vikt 17,1 g, några stenar med nagg.

700 kr

Utrop: 575 kr

RING, 23K/18K/förgylld metall, granater, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, gravyr, några granater med nagg.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, ovalfasetterad grönaktigt gul safir ca 0,70 ct, stl 17 mm, vikt 4,3 g, safiren har nagg.

Utrop: 2 100 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd ca 2 cm, vikt 1,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, TCr(I)/VS, 35 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd 1,5 cm, vikt 1,2 g, skadad mittsten, några diamanter med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 900 kr

RING, platina, smaragder, safirer, 24 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g, färgstenarna med slitage och skador, en safir saknas.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,18 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, svag fattning.

Utrop: 1 300 kr

HÄNGE, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, vikt 1,4 g.

Utrop: 1 700 kr