Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
HÄNGE, 14K guld, droppslipad rubin, 2 cabochonslipade smaragder, 40 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 32 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor ca 6,3 mm, fasetterade granater, längd 20 cm, vikt 9,7 g, granaterna har slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, bemålad agat, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 8,7 g, iläggning för storleksförminskning.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, 1 diamant sitter löst i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, peridoter, citriner, höjd 38 mm, stift, vikt 4,0 g, 1 citrin skadad, 1 peridot med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, ametister, längd 19 cm, vikt 7,6 g, 1 ametist skadad, 2 med nagg.
COLLIER, snidad nefrit, nefritkulor ca 8-8,5 mm, lås och ögla i förgyllt silver, hänge diameter 50 mm, längd 68 cm, vikt 87 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, rundslipad grön safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, W-TCa(H-K)/SI-P, (stl 17,5+ mm, vikt 3,0 g, safiren har nagg.
RING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-CR(H-J)/VS-P, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
ENGELBERT, ring, silver, bergkristall, Stigbert, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, något skev ringskena, bergkristall med nagg i hörnen.
HÄNGE/BROSCH, förgylld metall, granater, hårgömma, 65x45 mm, vikt 17,1 g, några stenar med nagg.
RING, 23K/18K/förgylld metall, granater, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, gravyr, några granater med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalfasetterad grönaktigt gul safir ca 0,70 ct, stl 17 mm, vikt 4,3 g, safiren har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd ca 2 cm, vikt 1,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, TCr(I)/VS, 35 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, W-Ca(H-M)/SI-P, höjd 1,5 cm, vikt 1,2 g, skadad mittsten, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
RING, platina, smaragder, safirer, 24 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g, färgstenarna med slitage och skador, en safir saknas.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,18 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr, svag fattning.