Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
RING, 14K guld/silver, åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 15 mm, vikt 2,6 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 14K guld, 9 safirer ca 3,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 6,7 g.
BROSCH, 15K guld/platina, ovalslipad safir ca 0,70 ct, längd 45 mm, vikt 2,6 g, nål i 9K guld.
ÖRHÄNGE, udda, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 6,2 g, senare stift i 18K vitguld, snurrebusse i vitmetall, flera diamanter har nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, tre diamanter med skador.
Smycken Lås
LÅS, 14K guld/silver, syntetisk rosa safir, gammal- och rosenslipade diamanter, mått 22x8,5 mm, vikt 1,5 g, saknar insticksdelen, en diamant har inverterad natural och en har liten skada.
ETT ÖRHÄNGE, 14K vitguld/guld, rosenslipade diamanter, höjd 38 mm, krok, vikt 1,8 g, spricka i lödning och limrester, flera diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, 14K guld/21K guld, silver, rosenslipade diamanter, Jungfru Maria, Österrike, Wien 1867-1922, vikt 1,3 g, missfärgningar.
HÄNGE, 14K guld, bemålad keramik, Jesusbild på ena sidan och texten "Ecce Homo" på andra sidan, Ungern 1937-66, höjd 18 mm, vikt 0,8 g, små nagg på sidan med text.
HÄNGE, 14K guld, bemålad keramik, Jesusbild på ena sidan och texten "Ecce Homo" på andra sidan, Ungern 1937-66, höjd 15 mm, vikt 0,5 g.
BERNHARD HERTZ, brosch, sterlingsilver, grön och vit emalj, Jugend, mått 32x45 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, silver, turkoser, granater, troligen Ungern 1937-66, längd 38 cm, vikt 68,5 g.
ÖRHÄNGEN, silver, turkoser, granter, troligen Ungern 1937-66, höjd 60 mm, vikt 25,0 g, senare stift.
HÄNGE, kors, silver, turkoser i matrix, troligen Ungern 1937-66, mått 70x40 mm, vikt 16,2 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, citriner, paste, fröpärlor, höjd 50 mm, vikt 10,2 g, sliten förgyllning, tennlödning, senare krokar i gulmetall.
ARMBAND, silver, malakiter, koraller, Ungern 1937-66, längd 18 cm, vikt 57,4 g, flera malakiter har skador.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter enligt gravyr 0,21 ctv ca W/SI, stl 15,25 mm, vikt 3,2 g.