Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
RING, 18K guld, prinsess - och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3 - 7 mm, doserat, lås i sterlingsilver, längd ca 60 cm, vikt 14,9 g, i behov av omträdning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 ovalfasetterade blå safirer, 14 åttkantslipade diamanter varav en briljantslipad diamant ca 0,1 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, höjd ca 1,5 cm, stift, vikt 4,3 g, safirerna har nagg.
RING, platina, smaragd ca 1,60 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 15,25 mm, vikt 2,4 g, smaragden har nagg.
36 DIAMANTER, briljantslipade, naturliga rosa, gula, orangea, gröna, 2,37 ctv, förseglade, utlåtande från HRD.
DIAMANT, briljantslipad, 0,19 ct, natural Fancy Intense Yellow, IGI F2B40636, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,27 ct, Fancy Intense Brown Yellow, IGI cert F2B40632, förseglad, försegling med skada.
RING, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, väldigt svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TCa(K)/P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 14K vitguld, 20 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 1,3 g, en briljant med nagg på krona.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W(H)/P, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,31 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Reutners Guldsmedsaffär, Ystad 1978, stl 17 mm, vikt 4,3 g, sprickor i chatong, en diamant rör sig i fattning.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, lila sten, längd hänge 2,5 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 7,8 g.
HÄNGE/KEDJA, förgyllt silver, ägg, ljusblå sten, längd hänge 3 cm, längd kedja 42-45 cm, vikt 7,3 g.
HÄNGE/KEDJA, rose förgyllt silver, ägg, cz, längd hänge 1,5 cm, längd kedja 60 cm, vikt 9,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 23 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 4,8 g.