Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
COLLIER, kulor av tigeröga, runda och fasetterade ovala, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 59 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 6 st odlade sötvattenspärlor, stift, längd ca 6,7 cm, vikt 6,9 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamant ca 0,01 ct, ca W/VS, höjd 16 mm, vikt 2,0 g.
SALTKAR, ett par, silver, blå glasinsats, 1900-tal, höjd 4 cm, 7,5x5 cm, mindre nagg på glasinsats, sked medföljer.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, för fisk, silver, förgylld metall, Frankrike, omkring 1900, längd 20 cm, vikt 93,2 g.
RING, 18K vitguld, ametist, 8 rosenstenar, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1940, stl 18,75 mm, vikt 4,8 g, små sprickor i lödningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW/IF, stl 16 mm, vikt 1,6 g, gravyr.
RING, 18K guld/platina, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W(H)/P, storlek 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, stl 15 mm, vikt 4,2 g, G F Hallengren, Malmö 1895.
RING, 14k vitguld, blå zirkon ca 2,20 ct, stl 14,5+ mm, vikt 2,6 g, zirkon med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, 52 svarta briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, 19 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g, svaga fattningar, några diamanter har nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,58 ct enli gravyr, 10 briljanter 0,41 ctv enl gravyr, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, safir med slitna fasetter, slitna fattningar, 2 klor skadade.