Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
Ädelstenar Safirer
FÄRGVÄXLANDE SAFIR, brun/grön till svagt brun/rosa, 1,13 ct, ALGT certifikat 37886800.
ARMBAND, förgyllt silver, emalj, jade, längd 17,5 cm, vikt 45,6 g, säkerhetskedjan saknar ögla.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/VS, vikt 0,6 g, stift.
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1955-1967, längd 10,8 cm, vikt 78,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 5,6 mm, längd 82 cm, vikt 63,7 g, felträtt.
COLLIER, bärnsten, doserade avlånga kulor 7,5-14,5 mm, lås i 18K guld, längd 45 cm, vikt 20,5 g, ej knutet, ytsprickor.
ALLIANSRING, 14K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, W-TCr(H-I)/SI och bestrålade blåa/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, Frankrike, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
RING, 14K rodierat guld, 3 ovalslipade safirer ca 1,25 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g.
PÅHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, längd 15 mm, vikt 1,9 g.
PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 24 mm, vikt 5,3 g.
SALT- OCH PEPPARKAR, silverpläterat, stol med tre st behållare/kar i glas, mått ca 20 x 12 x 11,2 cm, vikt 601 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, mäter bland annat gram och carat, av fabrikat A&D modell FZ-200i, mått ca 26 x 19 x 8 cm, kommer ny i kartong med tillbehör, instuktionsbok och brittisk elkontakt, ej funktionstestad.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW/VS, svart emalj,1800 -tal Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, emaljskada.