Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
CARMOSÈRING, 18K guld, rosa safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TCa(J)/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,5 g, två diamanter har skador.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Spåtrumma, Jokkmokks Tenn, Jokkmokk 2000, längd 70 cm, höjd ca 6 cm, vikt 27 g.
Smycken Nål
SLIPSNÅL, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, TCr(I)/VS, Arvika 1962, längd ca 6 cm, vikt 1,4 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, stift, vikt 4,9 g, limrester.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,59 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,25 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,20 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
CARMOSÉRING, RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,46 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/P, höjd 20 mm, kedja 40 cm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/P, längd 39-42 cm, vikt 3,2 g.
BROSCH/HÄNGE, sterlingsilver, ekoxe med abalonesnäcka och markasiter, mått 6,8 x 3,5 cm, vikt 12,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 12,3 mm, stift, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock i form av en tuk tuk mått ca 2,3 x 1,9 cm, kullänk 56 cm, vikt 13,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 8 x 6 mm, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserat ca 12 - 14 mm, mindre ytfel, knutet, magnetlås i sterlingsilver, längd 42 cm.
ÖRHÄNGEN, två par, sterlingsilver, teatermasker och tennisracketar, krokar, vikt 5 g.
BROSCH, silver, emalj, bitvis handmålad, Meyle & Mayer, Tyskland, ca 49×29 mm, svenska importstämplar, troligen tidigt 1900-tal, något skadad emalj.