Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
CHATTONGFATTNING, till enstensörhängen, 18K vitguld, diameter 4,5 mm, stift, vikt 1,5 g, små hack i guldet.
HÄNGE, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, flera stenar med skador och nagg, bredd 13 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, Gemma, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm vikt 5,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, gravyr, en diamant med planslipad kulett.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,22 ct ca TCa/SI, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
EXIGN, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, längd 46 samt 21,5 cm, stift, saknar snurrebussar, total vikt 133 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, cabochonslipad korall, 4 blå safirer, höjd 5,5 cm, vikt 8,7 g, en safir är skadad.
ALLIANSRING, 18K guld, 23 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 17 mm, vikt 1,6 g, etui, ytterkartong, diamanterna har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, diskar av lapis lazuli, granatkulor, längd ca 5,5 cm, krokar, vikt 13,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, golfbag ca 4,3 x 1,5 cm, pansarlänk ca 60 cm, vikt 8,4 g.
COLLIER, serpentin och mindre kulor av grön kvarts, detaljer och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 54 cm.
BROSCH, sterlingsilver, markasiter, kvinna med en skotsk terrier i koppel, mått ca 4,4 x 1,9 cm, hunden har egen broschnål på baksidan, vikt 7,5 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, motiv med man till häst, diameter 18 mm, kedja och stav, vikt 8,9 g.
Kuriosa Benarbeten
BENARBETEN, snidat ben, prydnadsföremål, hund och valp, mått ca 5 x 2,5 cm, vikt 42,8 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 2,5 cm, vikt 2,8 g.