Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
RING, 18K guld, ovalslipade rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
CARMOSÉRING, silver, ovalslipad turmalin ca 4,0 ct, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18,5 mm, vikt 4,8 g, turmalinen har slitna fasettkanter.
Smycken Lås
LÅS, för tvåradigt collier, 14K guld, cabochonslipad rubin och safirer, diameter 20 mm, vikt 7,5 g, stenarna har nagg och inneslutningar som når ytan.
CHRISTIAN BAUER, alliansring, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18,75 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, två diamanter med skador, en diamant med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 19,5 mm, vikt 7,9 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr.
Smycken Lås
LÅS, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, bajonettlås, ca 11,3 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 10,1 g.
Smycken Herring
LORDRING, 18K guld, briljantslipade diamant ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 8,2 g, diamanten har en skada vid bordet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 78 trapet- baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, graverad, en baguetteslipad diamant är skadad.