Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2021
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
Visa varaSmycken Ring
CHOPARD, ring, 18K roséguld, Chopardissimo, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ref nr: 826580-5212, serie nr: 6159935, stl ca 17,5 mm (55), vikt 18,8 g, certifikat från 2010.
HAND, alliansring, Line, 18K vitguld, 23 svarta diamanter ca 0,28 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
BERNDT BÖHME, ring, 18K guld/vitguld, 2 safirer, 14 briljant- åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Göteborg, stl 17 mm, vikt 10,2 g, safirerna och en diamant är skadad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ct, ca W(H)/VS, Kaplans 2003, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g,
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,4 g, gravyr, slitage.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, kors, längd 41 cm, vikt 3,5 g, originalask.
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, ca W/P, stl 18 mm, vikt 2,5 g, nagg på kuletten.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
RING, 18K roséguld, droppslipad diamant ca 0,61 ct, ca Ca(N)/P1, bruna serien, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har skada vid rondisten, en sidosten skadad och en har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 26 mm, vikt 10,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/ SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g. Mittsten 0,30 ct TW/SI.
GEORG JENSEN, hänge, Fusion, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv TW(G)/VS, vikt 3,1 g, kedja i sterlingsilver, längd 42 cm.
GAUDY, ring, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Stockholm 1986, stl 16,25+ mm, vikt 4,1 g.