Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2021
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,20 ctv, huggies, vikt 10,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 26 mm, stift, vikt 5,6 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1976, stl 7,0x6,0 cm, vikt 22,0 g. (d)
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,9 g, diamanten har ett mindre nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 30 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamater ca 0,70 ctv, ca River-TW/VS-SI, stift, vikt 1,5 g, ena diamanten med extra fasetter.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Hamilton, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, etui, ytterask.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter ca 6,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, krokar med stopp, höjd 32 mm, vikt 4,9 g.