Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,7 g, enstaka diamanter med lägre färg ca Cr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 6,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-P, flexmodell, mått 5 x 6 cm, vikt 6,3 g, några diamanter med skador.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
LAPPONIA, collier, sterling silver, Zombi, Björn Weckström, 1982, längd 75 cm, vikt 30,7 g.
TIFFANY & CO, armring, 1937 Cuff Bracelet, sterlingsilver, mått 60 x 51 mm, vikt 42,6 g, slitage, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Diamond Cross Earrings, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, stift, vikt 3,0 g.
GLENN ROLL, ring, 18K guld/vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Trosa 1986, stl 17,75 mm, vikt 10,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 18K guld, 16 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, troligen Glenn Roll, Stockholm 1988, längd 47 cm.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,7 g.
Visa varaSmycken Collier
LAPPONIA, collier, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/VS, längd 41 cm, 4,9 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Rustik, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, kejda, 6 rader, 14K guld/oxiderat sterlingsilver, längd 70 cm, totalvikt 58,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew Drops, 18K guld/oxiderat sterlingsilver, 2 grå månstenar, design Charlotte Lynggaard, höjd 24 mm, krokar, vikt 4,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew Drops, 18K guld, 2 vita månstenar, design Charlotte Lynggaard, höjd 23 mm, krokar, vikt 7,0 g, originaletui, ytterkartong.
RING, silver, gult kristallglas, G. Kaplan, Stockholm 1967, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g, nagg.
OLE LYNGGAARD, armband, sterlingsilver, vitt läder, längd 40 cm, vikt 10,3 g, missfärgat.
OLE LYNGGAARD, armband, sterlingsilver, vitt läder, längd 25,5 cm, vikt 6,9 g, missfärgat.