Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
LJUSSTAKAR, ett par, silver, ciselerad dekor, uppburna av örnar, Prag 1800-talets andra hälft, höjd 32 cm, vikt 556,9 g, mindre bucklor.
ARMBAND, 18K vitguld, 23 ovalslipade behandlade safirer 12,70 ctv, längd 16,5 cm, vikt 7,3 g, extra länkdel medföljer.
RING, 18K vitguld, 248 briljantslipade diamanter ca 5,16 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g, 1 diamant skadad, några med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vit/roséguld, 45 blå safirer ca 1,30 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 1,15 ct ca TW-W/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 6,8 g.
CHOPARD, kedja/hänge, 18K guld, "Happy Diamonds", 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, TW/VS, serienr 9290665, längd 42 cm, vikt 5,7 g, slitage, slitet glas, kedja ej stämplad chopard.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 6,64 ct, IGI certifikat 436038840, 20 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VVS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,5 g, safiren med mindre nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, 20 rubiner ca 0,83 ctv, 20 briljanter ca 0,60 ctv ca TCr(I))/P, stl 17 mm, vikt 8,1 g, ringen är i behov av omrodinering.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 2,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, en diamant med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,56 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg på kulett, slitna fattningar.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 12 diamanter ca 0,12 ctv, pärlemor, oval ca 14× 17 mm, vikt 10,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, målade fågelmotiv, ovala ca 13×17 mm, vikt 9,6 g.
GAUDY, ring, 18K guld, ametist, odlade pärlor, stl 17,25 mm, 1984, Stockholm, originaletui.
RING, 18K vitguld, safir ca 4,50 ct, diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 19,5 mm, vikt 6,8 g, 3 diamanter skadade, några med nagg, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Ca/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g, nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16+ mm, vikt 2,7 g, en diamant med nagg på kulett.
ARMRING, silver/14K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, flexibel, vikt 23,3 g.