81 - 100 av 278
1...456...14 Gå till
Just nu klubbas Allmänna online. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021

Klubbad för

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 4,65 ct, grön-brun, rund, facetterad, större natural samt en inneslutning som når ytan på undersidan.

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE, 18K guld, glas, miniatyrmålning förställande Sophie von Rettig, signerad Sigrid Ericson, Alfred Ambrosius, Stockholm 1898, 7,5x5,5, vikt 39,1 g, baksida i metall med gravyr.

Utrop: 10 400 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 5,3-8,6 mm, lås i 18K vitguld, 7 rosa safirer, längd 50 cm, vikt 31,7 g.

4 600 kr

Utrop: 2 000 kr

DIAMANT, 0,33 ct, TW(G)/VVS2, briljantslipad, HRD certifikat 188679, förseglad.

3 400 kr

Utrop: 3 400 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 1,57 ct, ovalslipad, IGI certifikat 1L130338, förseglad.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 1,18 ct, ovalslipad, IGI certifikat F1H69513, förseglad, litet nagg.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 2 odlade pärlor ca 10,3 mm, vikt 4,0 g, krok.

2 600 kr

Utrop: 2 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 15 mm, längd på kedjan 43,5 cm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 700 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 51 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 8 400 kr

ARMBAND, 14K guld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Italien, längd 18,5 cm, vikt 33,1 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade rubiner ca 1,90 ctv, vikt 1,4 g, stift, olika varianter av snurrebussar.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld, 25 rubiner ca 5,50 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/P, längd 16,5 mm, vikt 10,6 g.

11 000 kr

Utrop: 10 200 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca W(H)/SI1, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen har nagg vid rondisten.

Utrop: 90 000 kr

BÄGARE, silver, delvis förgylld, blom- och bladdekor, vågband, Lars Löfgren, Hudiksvall 1817, höjd 24 cm, diameter 15,7 cm, vikt 500 g, gravyr, mindre buckla.

3 200 kr

Utrop: 2 900 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld med oval blå topas 0,89 ctv 12 briljanter 0,53 ctv G(TW)/VS

Utrop: 5 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, nyckel ametist 1,11 ctv, 3 briljanter 0,02 ctv, längd 40-42 cm

Utrop: 1 000 kr

HÄNGE, 18K guld, 5 briljanter ca 0,03 ctv, vikt 3,7 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

PÄRLRING, 18K vitguld med odlad sötvattenspärla 8,4 mm 8 briljanter 0,06 ctv W/SI, storlek 16,5 mm

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr