Avslutad | Klassiska – Lördag 2 januari 2021
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 4,65 ct, grön-brun, rund, facetterad, större natural samt en inneslutning som når ytan på undersidan.
HÄNGE, 18K guld, glas, miniatyrmålning förställande Sophie von Rettig, signerad Sigrid Ericson, Alfred Ambrosius, Stockholm 1898, 7,5x5,5, vikt 39,1 g, baksida i metall med gravyr.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 5,3-8,6 mm, lås i 18K vitguld, 7 rosa safirer, längd 50 cm, vikt 31,7 g.
DIAMANT, 0,33 ct, TW(G)/VVS2, briljantslipad, HRD certifikat 188679, förseglad.
COLLIER, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 15 mm, längd på kedjan 43,5 cm, vikt 3,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 14K guld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Italien, längd 18,5 cm, vikt 33,1 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade rubiner ca 1,90 ctv, vikt 1,4 g, stift, olika varianter av snurrebussar.
ARMBAND, 18K guld, 25 rubiner ca 5,50 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/P, längd 16,5 mm, vikt 10,6 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca W(H)/SI1, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen har nagg vid rondisten.
BÄGARE, silver, delvis förgylld, blom- och bladdekor, vågband, Lars Löfgren, Hudiksvall 1817, höjd 24 cm, diameter 15,7 cm, vikt 500 g, gravyr, mindre buckla.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, nyckel ametist 1,11 ctv, 3 briljanter 0,02 ctv, längd 40-42 cm